Hałas tramwajowy

Jak walczyć z hałasem tramwajowym?

Powszechnie stykamy się z hałasem podczas podróży, na spacerze, w pracy i w mieszkaniu. Skutkami jego negatywnego oddziaływania na człowieka są m.in.: – szkodliwe działanie na zdrowie;  – obniżenie sprawności nauczania;  – obniżenie sprawności i chęci działania oraz wydajności pracy;  – powodowanie lokalnych napięć i kłótni między ludźmi; – utrata słuchu.  Hałas tramwajowy jest szczególnie dokuczliwy dla osób mieszkających w budynkach położonych blisko linii tramwajowych. Wynika to głównie z charakteru emitowanego hałasu. Co należy zrobić, aby zlikwidować lub ograniczyć jego uciążliwość. W przypadku istniejącego taboru i określonego torowiska ich użytkownik powinien właściwie je konserwować. Obejmuje to następujące działania:

– szlifowanie szyn na liniach tramwajowych,
– podbijanie torów,
– toczenie  kół – korekcja profilu obręczy kół,
– wymiana zużytych kół w tramwajach.
Tego typu zabiegi powodują spadek poziomu hałasu od 2 dB do 4 dB.

Kolejne działania to:
– montaż smarownic na łukach torowisk (znacznie ogranicza lokalnie emisję hałasu do środowiska),
– budowa niskich ekranów akustycznych do wysokości 1,5 m w odległości nie większej niż 1,0 m od zewnętrznej szyny.

Modernizacja taboru i remont torowiska może spowodować redukcję hałasu do kilkunastu decybeli w zależności od prędkości ruchu pojazdów tramwajowych. Na przykład ciche, trójczłonowe, niskopodłogowe tramwaje typu NGT6 (o długości 26 m, szerokości 2,4 m i wysokości 3,45 m) charakteryzują się niskim poziomem emisji hałasu.  Wynosi on około 80 dB(A) w odległości 7 m. Poziom dźwięku jest od 4 dB  do 5 dB niższe od poziomu hałasu wytwarzanego przez wagony typu 105N i GT6. Zwykle poziom dźwięku podczas przejazdu tramwaju w odległości ok. 4 m od torów zewnętrznych przyjmuje wartość w przedziale 75-79 dB w zależności od prędkości pojazdu.

Tworzenie świadomości mieszkańców o istnieniu możliwości rozwiązań technicznych minimalizacji hałasu tramwajowego z pewnością przyczyni się do wywierania presji na przedsiębiorstwa komunalne do ich wprowadzania.